Wanaka Tree – zatopione drzewo

Wanaka Tree w pełnej okazałości

U podnóża Alp Południowych rozlewa się mnóstwo polodowcowych jezior. Tematem tego tekstu będzie jedno z nich, znane z tego, że wyrosło na nim…drzewo.

Wanaka Tree – bo o nim mowa – rośnie właśnie na jeziorze Wanaka położonym przy miejscowości Wanaka. (Sporo tego, prawda? 🙂 ). Jadąc z zachodniego wybrzeża południowej wyspy, kierując się poprzez góry nie sposób nie zauważyć dwóch jezior rozlewających się po obu stronach drogi nr 6. Pierwsze wyłoni się właśnie Wanaka, ale żeby dotrzeć do celu wędrówki trzeba jeszcze minąć z lewej strony jezioro Hawea.

Później cały czas będzie już tylko nam towarzyszyło jezioro Wanaka. Nieco dalej na południe mieści się miasteczko rodem z westernu – Arrowstone, a zaraz za nim stolica sportów ekstremalnych Queenstown. Nas jednak interesuje tytułowe drzewo.

Znajdziemy je na południowym krańcu jeziora. Nie prowadzą do nich żadne znaki, więc musicie polegać na własnym nosie i ewentualnie tym wpisie 😉 Poratuje was też ostatecznie Google, ale w sytuacji, kiedy nie macie internetu w Nowej Zelandii może to być utrudnione.

Dojeżdżając do punktu widokowego w mieście Wanaka należy podejść nad brzeg jeziora. Przywita was zapewne plaża i mnóstwo turystów, lecz wy wtedy musicie iść w lewo. Po przejściu około 200-300 waszym oczom ukaże się Wanaka Tree – najczęściej fotografowane drzewo w Nowej Zelandii.

Ciężko doszukać się fenomenu tego zjawiska. Dlaczego jest ono tak popularne? Chyba dlatego że po prostu jest. Nieczęsto zdarza się przecież, że drzewo rośnie ot tak sobie, parę metrów od brzegu jeziora. A przecież to co rzadkie, tak bardzo potrafi fascynować.