Laguna Polques – nieznane piękno Boliwii

W trakcie naszej podróży bezdrożami Boliwii mijaliśmy wiele pięknym krajobrazów. Jednym z nich była Laguna Polques, która tworzyła niezapomniany widok na kordylierę Domejki.

Laguna Polques znajduje się tak naprawdę pośrodku niczego. Jest przystankiem od Lagun Verde i Blanca (znajdujących się nieopodal przejścia granicznego pomiędzy Boliwią a Chile), a niezwykle popularną Laguna Colorada. Przemieszczając się pomiędzy tymi dwoma punktami, po mniej więcej godzinie jazdy jeepami dostrzegamy kilka zabudowań, a zaraz za nim rozpościera się krajobraz Polques.

Gorące źródła Polques

Tych kilka budynków to w pierwszej kolejności szatnie i przebieralnie. W Polques znajdują się bowiem gorące źródła, które chętnie są odwiedzane przez turystów. Źródła te mają temperaturę około 29 stopni Celsjusza i mają właściwości lecznice. Poza tym, kto z nas nie chciałby zażyć kąpieli na wysokości powyżej 4000 m.n.p.m.?  Nam tutaj akurat się nie udało. Zrobiliśmy to jednak będąc jeszcze w Chile.

W okolicach gorących źródeł tak jak w przeważającej części naszej trasy intensywnie świeciło słońce. Nie było jednak zbyt ciepło, co nie może dziwić biorąc pod uwagę wysokość, na jakiej się znajdowaliśmy. Jak zawsze konieczne były okulary przeciwsłoneczne i krew z filtrem, co zdecydowanie polecamy wszystkim, którzy zamierzają skorzystać z gorących źródeł.

Laguna Polques – krajobraz

Idąc parę kroków dalej i mijając budynki dostrzeżemy krajobraz laguny na tle gór. W zasadzie nie wiemy, co nas szczególnie zachwyciło w tym miejscu. Uderzała na pewno duża przestrzeń, na której rozpościerał się krajobraz, jak również zróżnicowanie kolorystyczne w tym miejscu. Piaski pustyni idealnie kontrastowały z błękitem tafli wody, a do tego w tle mieniły się rudoczerwone góry.

Na teren laguny można było wejść bez problemów. Nikt nie pilnuje tych terenów, jest to idealny przykład boliwijskich bezdroży. Nieopodal znajduje się również niewielkie schronisko, w którym można coś zjeść. To dobry pomysł zwłaszcza, jeśli przed nami kolejne godziny podróży. Na tej wysokości należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

A co jeszcze nas urzekło w tym miejscu? Zobaczcie na zdjęciach i oceńcie sami!

Jeden komentarz

  1. Pingback: Podróż bezdrożami Boliwii - Mirki w podróży

Dodaj komentarz