Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów. Widok ze szlaku na Kozi Wierch

Do doliny prowadzi kilka szlaków zarówno z Kuźnic, jak i okolic Morskiego Oka i Palenicy Białczańskiej. Jako cel sam w sobie popularną „piątkę” polecić możemy początkującym turystom, którzy chcieliby się zarazić górami i oczekują od nich czegoś więcej niż tylko dojścia na Morskie Oko.

Startując do niej możemy z czystym sercem rekomendować zrobienie koła złożonego z dwóch szlaków. Do doliny wchodzimy zielonym skręcając przy Wodogrzmotach Mickiewicza, natomiast wychodząc z niej niebieskim przez Świstówkę. Tym samym znajdujemy się nad Morskim Okiem jednocześnie zaliczając jeden z ładniejszych widoków na panoramę jeziora.

Wchodząc do doliny trzeba zachować ostrożność w okolicach Siklawy. Znajduje się tam gładka, ale płaska skała, która jednak w okresie wiosenno-jesiennym może być śliska. Dojście do niej powinno zająć około 2 godzin, trochę mniej niż jest napisane na znakach. Tuż przed Siklawą znajdują się szeroko rozrzucone kamienia – doskonały moment na wypoczynek z piękną panoramą wodospadu. Sami bardzo często w trakcie naszych jednodniówek robimy tam pierwszy przystanek, by nacieszyć uczy szumem wodospadu. Raz nawet widzieliśmy tam kozicę!

Wejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich samo w sobie nie jest skomplikowane i nie posiada trudności technicznych natomiast dla osób, które celują wyżej może być ono troszkę zbyt długie. W sytuacji kiedy nie nocujemy w schronisku zwłaszcza powrót niemiłosiernie nam się dłuży, tym bardziej, że dla nas to jedynie baza wypadowa do dalszych wypraw.

To jednak tylko dla nas. Samą dolinę zdecydowanie możemy polecić rodzinkom z ciut większymi dziećmi, czy parom, chcącym spędzić leniwy dzień w górach w towarzystwie pięknych widoków. Wejść do niej, siąść na uboczu i spędzić tam całe popołudnie – czego chcieć więcej?

Jeden komentarz

  1. Pingback: Przełęcz Krzyżne - Mirki w podróży

Możliwość komentowania jest wyłączona.